مشتریان عزیز، بخاطر بروزرسانی زیر ساخت سایت تا اطلاع ثانوی لطفا برای خرید محصولات با شماره 22858259-021 و 09051810140 تماس بگیرید

چرا M2 در مک بوک مهم است؟

Post Main

در این بخش درباره مک بوک ایر ۲۰۲۳ با تراشه M2 را به طور مفصل بررسی کردیم. در این مقاله سعی داریم به بررسی تراشه M2 بپردازیم.
Apple M2 یک سیستم روی تراشه (SoC) از اپل است که در اواخر سال ۲۰۲۲ مک بوک ایر و مک بوک پرو ۱۳ یافت می شود. ۸ هسته تقسیم شده در چهار هسته عملکرد و چهار هسته با کارایی انرژی را ارائه می دهد. هسته های بزرگ ۱۹۲ کیلوبایت کش دستورالعمل، ۱۲۸ کیلوبایت کش داده و ۱۶ مگابایت کش L2 مشترک (از ۱۲ مگابایت) ارائه می کنند. چهار هسته کارآمد بسیار کوچکتر هستند و تنها ۱۲۸ کیلوبایت کش دستورالعمل، ۶۴ کیلوبایت کش داده و ۴ مگابایت کش مشترک را ارائه می دهند. هسته‌های راندمان (خوشه E) تا ۲.۴ گیگاهرتز، هسته‌های عملکرد (خوشه P) تا ۳.۵ گیگاهرتز و بنابراین بالاتر از هسته‌های M1 هستند. معماری باید شبیه A15 (iPhone 13) با هسته های Avalanche و Blizzard باشد.

این تراشه دارای معماری حافظه یکپارچه برای هسته های CPU و GPU است و تا ۲۴ گیگابایت LPDDR5-6400 برای پهنای باند تا ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می کند.

طبق گفته اپل، M2 در مقایسه با Apple M1 عملکرد CPU 18 درصدی را در همان سطح مصرف انرژی ارائه می دهد. در تست های ما، مک بوک پرو ۱۳ با خنک کننده فعال توانسته است به ۱۸ درصد در Geekbench Multi برسد. در سایر معیارها، ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش را در مقایسه با M1 اندازه‌گیری کردیم. بنابراین، اکنون عملکرد نزدیک به M1 Pro با ۸ هسته است. با این حال، مک‌بوک ایر با خنک‌کننده غیرفعال ممکن است در سناریوهای بارگذاری طولانی‌تر از گاز گرفتگی رنج ببرد.

کارت گرافیک یکپارچه در M2 دارای ۸ یا ۱۰ هسته و حداکثر عملکرد ۳.۶ TFLOP است.

علاوه بر این، SoC یک موتور عصبی سریع ۱۶ هسته‌ای با حداکثر عملکرد ۱۶ TOPS (برای شتاب سخت‌افزاری هوش مصنوعی)، یک محفظه امن (مثلاً برای رمزگذاری)، کنترل‌کننده Thunderbolt / USB 4، یک ISP، و رمزگشایی و رمزگذار رسانه‌ای را ادغام می‌کند. .

Apple M2 شامل ۲۰ میلیارد ترانزیستور (از ۱۶ میلیارد ترانزیستور M1) است و در نسل دوم فرآیند ۵ نانومتری در TSMC (به احتمال زیاد N5P) تولید شده است. توان مصرفی ۲۰ وات است که ما تحت بار CPU نیز اندازه‌گیری کردیم.

مطالبی که شاید به خواندن آن ها علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *