خرید SSD یا HDD ؟

Post Main

آیا SSD ها واقعا از هارد دیسک ها قابل اعتمادتر هستند؟
درایوهای حالت جامد (SSD) همچنان بیشتر و بیشتر به بخشی از فضای ذخیره سازی داده تبدیل می شوند. و در حالی که سری SSD 101 ما موضوعاتی مانند ارتقاء، عیب‌یابی و بازیافت SSD‌های شما را پوشش می‌دهد، ما می‌خواهیم یکی از محبوب‌ترین اعلامیه‌های طرفداران SSD را آزمایش کنیم: اینکه SSD‌ها بسیار کمتر از دوست قدیمی ما، هارد دیسک، خراب می‌شوند. (HDD). این عبارت به طور کلی به SSD هایی که قطعات متحرک ندارند نسبت داده می شود و توسط اعلامیه های فروشنده و محاسبات میانگین زمان مبهم بین خرابی (MTBF) پشتیبانی می شود. همه اینها برای اهداف بازاریابی SSD خوب است، اما برای مقایسه میزان خرابی، ما روش Drive Stats را ترجیح می دهیم: مقایسه مستقیم. بیا شروع کنیم.
خرابی درایو برای SSD و HDD چگونه است؟
در گزارش های سه ماهه Drive Stats، خرابی هارد دیسک را به صورت واکنشی تعریف می کنیم، به این معنی که درایو دیگر عملیاتی نیست، یا فعال است، به این معنی که معتقدیم خرابی درایو قریب الوقوع است. برای هارد دیسک‌ها، بسیاری از داده‌هایی که برای تعیین خرابی فعال استفاده می‌کنیم، از آمار SMART که نظارت می‌کنیم و توسط درایو گزارش می‌شود، می‌آیند.
SMART یا S.M.A.R.T مخفف Self-monitoring, Analysis, and Reporting Technology است و یک سیستم نظارتی است که در هارد دیسک ها و SSD ها گنجانده شده است. کارکرد اصلی SMART گزارش دادن شاخص های مختلف مربوط به قابلیت اطمینان درایو با هدف پیش بینی خرابی درایو است. Backblaze هر روز ویژگی های SMART را برای هر دیتا و درایو بوت در حال کار ثبت می کند.

همه آنچه گفته شد، ما تازه در ابتدای استفاده از آمارهای SMART برای خراب کردن پیشگیرانه یک SSD هستیم. بسیاری از ویژگی های ذکر شده به مدل درایو یا فروشنده وابسته هستند. علاوه بر این، همانطور که خواهید دید، تعداد محدودی از خرابی های SSD وجود دارد. این مقدار داده هایی را که برای تحقیق در اختیار داریم محدود می کند. همانطور که SSD های بیشتری را به مزرعه خود اضافه و نظارت می کنیم، قصد داریم قوانین خود را برای خرابی درایو SSD پیشگیرانه ایجاد کنیم. در عین حال، تمام SSD هایی که تا به امروز شکست خورده اند، خرابی های واکنشی هستند، یعنی: آنها به تازگی کار نمی کنند.
خرید هاب usb

در مراکز داده Backblaze، ما از هر دو SSD و HDD به عنوان درایوهای بوت در سرورهای ذخیره سازی خود استفاده می کنیم. در مورد ما، توصیف این درایوها به عنوان درایوهای بوت نام اشتباهی است زیرا درایوهای بوت نیز برای ذخیره فایل‌های گزارش برای دسترسی به سیستم، تشخیص و غیره استفاده می‌شوند. به عبارت دیگر، این درایوهای بوت به طور منظم فایل‌ها را می‌خوانند، می‌نویسند و حذف می‌کنند، علاوه بر عملکرد نام‌گذاری شده‌شان، یعنی بوت کردن سرور در هنگام راه‌اندازی.
در اولین سرورهای ذخیره‌سازی خود، از هارد دیسک‌ها به عنوان درایوهای راه‌اندازی استفاده می‌کردیم، زیرا ارزان بودند و هدف را برآورده می‌کردند. این تا اواسط سال ۲۰۱۸ ادامه یافت، زمانی که ما توانستیم SSD های ۲۰۰ گیگابایتی را با قیمت حدود ۵۰ دلار بخریم، که بالاترین قیمت درایوهای بوت برای هر سرور ذخیره سازی بود. این یک آزمایش بود، اما همه چیز به قدری خوب پیش رفت که از اواسط سال ۲۰۱۸ ما فقط به استفاده از SSD در سرورهای ذخیره‌سازی جدید روی آوردیم و درایوهای راه‌اندازی خراب HDD را نیز با SSD جایگزین کردیم.
آنچه ما داریم دو گروه درایو SSD و HDD هستند که عملکردهای یکسانی دارند، حجم کاری یکسانی دارند و در طول زمان در یک محیط کار می کنند. بنابراین طبیعتاً تصمیم گرفتیم میزان خرابی درایوهای بوت SSD و HDD را با هم مقایسه کنیم. در زیر نرخ شکست مادام العمر برای هر گروه از سه ماهه دوم ۲۰۲۱ آمده است.

SSD ها برنده می شوند… صبر کنید، نه خیلی سریع!
تمام شد، SSD ها برنده شدند. وقت آن است که هارد دیسک های خود را به قفسه کتاب و درب منزل تبدیل کنید و SSD بخرید. اگرچه، قبل از شروع بازی دومینو با هارد دیسک های خود، چند نکته وجود دارد که فراتر از ارزش اسمی جدول بالا است: میانگین سن و روزهای رانندگی.
• میانگین سنی درایوهای SSD 14.2 ماه و میانگین سنی درایوهای HDD 52.4 ماه است.
• قدیمی ترین درایوهای SSD حدود ۳۳ ماه و جوانترین درایوهای HDD 27 ماهه هستند.
اساساً، جدول زمانی برای میانگین سنی SSD و HDD ها خیلی با هم تداخل ندارند. هارد دیسک ها به طور متوسط بیش از سه سال قدیمی تر از SSD ها هستند. این هر گروه را در موقعیت های بسیار متفاوتی قرار می دهد.

نقاطی در چرخه زندگی آنها اگر با این ایده موافق هستید که درایوها با افزایش سن بیشتر از کار می‌افتند، ممکن است بخواهید جشن خرد کردن هارد دیسک را برای مدتی به تاخیر بیندازید.
به هر حال، تا چند هفته دیگر پستی در مورد اینکه میزان خرابی درایو چقدر با منحنی وان حمام مطابقت دارد منتشر خواهیم کرد. هشدار اسپویلر: درایوهای قدیمی بسیار خراب می شوند.
عامل دیگری که لیست کردیم روزهای رانندگی بود، تعداد روزهایی که همه درایوهای هر گروه بدون شکست کار کرده اند. نابرابری گسترده در روزهای رانندگی باعث تفاوت زیادی در فواصل اطمینان دو گروه می شود زیرا تعداد مشاهدات (یعنی روزهای رانندگی) به طور قابل توجهی متفاوت است.
برای ایجاد مقایسه دقیق تر، می توانیم سعی کنیم میانگین سن و روزهای رانندگی را در تجزیه و تحلیل خود کنترل کنیم. برای انجام این کار، می‌توانیم گروه HDD را در سوابق خود به گذشته برگردانیم تا ببینیم میانگین سن و روزهای رانندگی مشابه با SDD‌های سه ماهه دوم ۲۰۲۱ است. این به ما امکان می‌دهد هر گروه را به طور همزمان در آنها مقایسه کنیم. چرخه های زندگی
با برگرداندن ساعت در هارد دیسک‌ها، متوجه می‌شویم که با استفاده از داده‌های HDD از Q4 2016، توانستیم مقایسه زیر را ایجاد کنیم.

ناگهان، تفاوت نرخ خرابی سالانه (AFR) بین SSD و HDD چندان زیاد نیست. در واقع، هر نوع درایو در پنجره بازه اطمینان ۹۵ درصد دیگری قرار دارد. این پنجره نسبتاً عریض است (به اضافه یا منفی ۰.۵٪) به دلیل تعداد نسبتاً کمی روزهای رانندگی.
کجا ما را ترک کرد؟ ما شواهدی داریم که نشان می دهد وقتی هر دو نوع درایو جوان هستند (در این مورد به طور متوسط ۱۴ ماه)، SSD ها کمتر خراب می شوند، اما نه چندان. اما شما درایو نمی خرید که ۱۴ ماه دوام بیاورد، بلکه می خواهید سال ها دوام بیاورد. ما در مورد آن چه می دانیم؟
نرخ شکست در طول زمان
ما داده‌هایی برای درایوهای بوت HDD داریم که به سال ۲۰۱۳ و برای درایوهای بوت SSD به سال ۲۰۱۸ بازمی‌گردند. نمودار زیر طول عمر AFR برای هر نوع درایو تا Q2 2021 است.

همانطور که نمودار نشان می دهد، با شروع سال ۲۰۱۸، نرخ خرابی درایو بوت HDD افزایش یافت. این روند در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ادامه یافت و در سال ۲۰۲۱ (تاکنون) به یک سطح رسید. برای بیان واضح، با افزایش سن ناوگان درایو بوت HDD، میزان خرابی نیز افزایش یافت.
یکی از نکات جالب شباهت در دو منحنی از طریق چهار نقطه داده اول آنها است. برای گروه HDD، سال پنجم (۲۰۱۸) جایی بود که شتاب نرخ شکست آغاز شد. آیا سرنوشت مشابهی در انتظار SSD های ما با بالا رفتن سن است؟ در حالی که می توانیم انتظار افزایش AFR را در سن SSD داشته باشیم، آیا به اندازه خط HDD چشمگیر خواهد بود؟
زمان تصمیم گیری: SSD یا HDD
این ما را در انتخاب بین خرید SSD یا HDD در کجا قرار می دهد؟ با توجه به آنچه تا به امروز می دانیم، استفاده از نرخ شکست به عنوان عاملی در تصمیم گیری شما مشکوک است. زمانی که سن و روزهای رانندگی را کنترل کردیم، دو نوع درایو مشابه بودند و مطمئناً این تفاوت به تنهایی برای توجیه هزینه اضافی خرید SSD در مقابل HDD کافی نبود. در این مرحله، بهتر است بر اساس عوامل دیگر تصمیم بگیرید: هزینه، سرعت مورد نیاز، برق، الزامات فاکتور فرم و غیره.
در طی چند سال آینده، زمانی که ما ایده بهتری از میزان خرابی SSD دریافت می کنیم، می توانیم تصمیم بگیریم که آیا AFR را به چک لیست راهنمای خرید SSD در مقابل HDD اضافه کنیم یا خیر.

منبع

مطالبی که شاید به خواندن آن ها علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *