مشتریان عزیز، بخاطر بروزرسانی زیر ساخت سایت تا اطلاع ثانوی لطفا برای خرید محصولات با شماره 22858259-021 و 09051810140 تماس بگیرید

SSD M.2 چیست؟

Post Main
1 / 5 ( 1 امتیاز )

M.2 SSD

SSD M.2 چیست؟
SSD M.2 یک درایو حالت جامد (SSD) است که در کارت‌های توسعه حافظه داخلی نصب شده استفاده می‌شود. درایوهای SSD M.2 مطابق با مشخصات صنعت کامپیوتر هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ذخیره‌سازی با کارایی بالا را در دستگاه‌های نازک و کم مصرف، مانند لپ‌تاپ‌های اولترابوک و رایانه‌های تبلت امکان‌پذیر می‌کنند. آنها به طور کلی کوچکتر از سایر SSDهای قابل مقایسه، مانند mini Serial Advanced Technology Attachment (mSATA) هستند.

SSD ها شکلی از رسانه های ذخیره سازی هستند که داده های دائمی را روی حافظه فلش حالت جامد ذخیره می کنند. برخلاف هارد دیسک (HDD)، SSD هیچ قطعه متحرکی برای شکستن یا چرخش به سمت بالا یا پایین ندارد. مشخصات رابط SSD M.2 در ابتدا به عنوان فاکتور فرم نسل بعدی شناخته می شد، اما نام آن به M.2 (تلفظ M-dot-2) تغییر یافت. درایوهای SSD M.2 برای افرادی که در حال ساخت یا ارتقای رایانه شخصی (PC) یا لپ تاپ برای موارد استفاده از قبیل بازی، انیمیشن سه بعدی، ویرایش ویدیو یا انتقال فایل های بزرگ هستند، مفید هستند.

M.2 از پروتکل ها و برنامه های متعددی مانند Peripheral Component Interconnect Express (PCIe) و SATA پشتیبانی می کند. محصولات سازگار با M.2 به درایوهای حالت جامد نیز محدود نمی شوند. این مشخصات همچنین از پروتکل هایی مانند اتوبوس های سریال جهانی (USB) و Wi-Fi پشتیبانی می کند و می تواند در کارت های گرافیک و کارت های شتاب دهنده هوش مصنوعی که از مشخصات M.2 استفاده می کنند استفاده شود.

مشخصات فرم فاکتور M.2 توسط سازمان بین المللی SATA و همچنین PCI Special Interest Group – کنسرسیومی از فروشندگان صنعت فناوری – تعریف شده است.

SSD M.2 چگونه کار می کند؟
ماژول‌های M.2 می‌توانند با کلاس‌های دستگاه مانند Wi-Fi، بلوتوث، ارتباطات میدان نزدیک و شبکه‌های گسترده بی‌سیم ادغام شوند. اما فرم فاکتورهای M.2 معمولاً با SSD ها برای ذخیره سازی داده مرتبط هستند.

درایوهای M.2 برای اتصال به مادربرد نیازی به کابل ندارند. در عوض، آنها مستقیماً با یک اسلات اتصال اختصاصی M.2 به مادربرد وصل می شوند.

یک SSD M.2 را می توان با هر دو پروتکل SATA و PCIe استفاده کرد. SATA استانداردی برای اتصال و انتقال داده ها از هارد دیسک ها به سیستم های کامپیوتری است. PCIe که یک استاندارد گذرگاه گسترش سریال است، برای اتصال کامپیوتر به یک یا چند دستگاه جانبی استفاده می شود.

SSD های M.2 همچنین از درایوهای اکسپرس حافظه غیر فرار (NVMe) مبتنی بر PCIe پشتیبانی می کنند. NVMe می تواند سرعت انتقال داده بین سیستم های کلاینت و SSD ها را از طریق یک گذرگاه PCIe افزایش دهد. پشتیبانی NVMe برای کاهش تنگناها و بهبود عملکرد توسعه یافته است. همچنین امکان افزایش پردازش موازی برای درخواست های خواندن و نوشتن را فراهم می کند. به دلیل طراحی، پشتیبانی NVMe می‌تواند تا پنج برابر بیشتر از مدل‌های SATA M.2 پهنای باند اضافه کند و ممکن است رایانه را قادر به ارائه عملکرد بهتر برای کارهایی مانند انتقال فایل کند.

SSD های M.2 همچنین می توانند یک طرفه یا دو طرفه باشند. بردهای یک طرفه M.2 در جاهایی که فضا محدود است، مانند لپ تاپ های بسیار نازک، استفاده می شود. با این حال، تراشه های دو طرفه فضای فیزیکی بیشتری را اشغال می کنند اما ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارند.

دستگاه M.2 در یک انتها دارای بریدگی هایی است که به عنوان رابط عمل می کنند که به آنها کلیدهای ماژول گفته می شود. ماژول های M.2 مستطیلی هستند. یک رابط لبه در یک طرف با یک سوراخ نصب در لبه مقابل قرار دارد. کانکتور لبه دارای ۷۵ موقعیت با حداکثر ۶۷ پین است. هر پایه تا ۵۰ ولت و ۰.۵ آمپر رتبه بندی می شود.

فرم فاکتور SSD M.2
به طور کلی، SSD های M.2 22 میلی متر عرض و ۶۰ میلی متر یا ۸۰ میلی متر طول دارند. اگرچه، طول کارت می تواند متفاوت باشد. اندازه کارت با یک عدد چهار یا پنج رقمی مشخص می شود. دو رقم اول عرض و اعداد باقیمانده طول هستند. به عنوان مثال، کارت ۲۲۶۰ ۲۲ میلی متر عرض و ۶۰ میلی متر طول دارد. درایوهای طولانی‌تر M.2 معمولاً تراشه‌های NAND بیشتری را برای ظرفیت اضافی در خود جای می‌دهند. سایزهای دیگر عبارتند از:

۲۲۸۰ — ۲۲ میلی متر × ۸۰ میلی متر
۲۲۳۰ — ۲۲ میلی متر × ۳۰ میلی متر
۲۲۴۲ — ۲۲ میلی متر × ۴۲ میلی متر
۲۲۶۰ — ۲۲ میلی متر × ۶۰ میلی متر
۲۲۱۱۰ — ۲۲ میلی متر x 110 میلی متر
عرض ۲۲ میلی متر استاندارد برای دسکتاپ و لپ تاپ است. یک کارت ۸۰ میلی متری یا ۱۱۰ میلی متری می تواند هشت تراشه NAND را با ظرفیت ۲ ترابایت (TB) در خود جای دهد.

کلیدهای ماژول M.2
کلیدها — بریدگی های اتصالات لبه ماژول های M.2 — می توانند نوع محصول M.2 را تشخیص دهند.

شناسه های کلید ماژول SSD M.2
فهرستی از کلیدهای ماژول SSD M.2، از جمله شناسه کلید، مکان‌های پین و رابط‌ها.
ماژول های SSD M.2 از طریق کانکتورهای دو طرف به بردهای مدار متصل می شوند. برخلاف mSATA، کارت‌های SSD M.2 دارای دو نوع اتصال هستند که به عنوان سوکت نیز شناخته می‌شوند: سوکت‌های کلید B و سوکت‌های کلید M. یک کارت واحد همچنین می تواند هر دو نوع کلید را داشته باشد. نوع کلید تعداد خطوط PCIe را که سوکت پشتیبانی می کند تعیین می کند. یک کلید B یک یا دو خط PCI express را نگه می‌دارد، در حالی که یک کلید M تا چهار خط PCIe را نگه می‌دارد. کانکتور لبه کلید B دارای عرض شش پایه و کانکتور لبه کلید M دارای پنج پایه است.

برای آداپتورهای بی‌سیم Wi-Fi و بلوتوث، کارت‌های M.2 برای اسلات‌های A و E در مادربرد کلید می‌شوند. اکثر کارت های بی سیم M.2 از هر دو اسلات کلید A و E پشتیبانی می کنند.

مزایا و معایب M.2 SSD
مزایای استفاده از SSD M.2 عبارتند از:

اندازه و ظرفیت. در لپ تاپ، SSD M.2 فضای بسیار کمتری را اشغال می کند و انرژی بسیار کمتری مصرف می کند.

یک درایو حالت جامد استاندارد SATA یا SCSI متصل به سریال (SAS). با این حال، اگر ظرفیت ذخیره سازی انبوه در یک دستگاه تلفن همراه مورد نیاز باشد، عوامل شکل دیگری احتمالاً مناسب تر خواهند بود.
کارایی. به عنوان مثال، یک SSD M.2 بر اساس مشخصات NVMe، می تواند با سرعت بسیار بیشتری نسبت به SATA یا SAS SAS بخواند و بنویسد.
رابط انعطاف پذیر یک SSD M.2 از PCIe، SATA، USB 3.0، بلوتوث و Wi-Fi پشتیبانی می کند. اگر کاربر یک لپ تاپ با رابط M.2 خریداری کند، گزینه های پیکربندی زیادی برای تجهیزات جانبی خواهد داشت.
با این حال، برخی از اشکالاتی که در SSD های M.2 وجود دارد عبارتند از:

قیمت. یک SSD M.2 بیشتر از SATA SSD هزینه دارد. قیمت هاردهای ۲.۵ اینچی SATA SSD به دلیل تولید تعداد بیشتری کاهش یافته است.
ظرفیت محدود. در حالی که ۱ ترابایت یا ۲ ترابایت احتمالاً برای اکثر برنامه های کاربردی تلفن همراه کافی است، سیستم های ذخیره سازی سازمانی به ظرفیت های بالاتری نیاز دارند.

گزینه های خرید M.2 SSD چیست؟
کارت‌های M.2 معمولاً در دستگاه‌های محاسباتی موبایل جدیدتر استفاده می‌شوند. از آنجایی که فرم فاکتور با کارت‌های mSATA متفاوت است، SSD‌های M.2 با سیستم‌های قدیمی‌تر سازگار نیستند و ممکن است برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی بزرگ سازمانی مناسب نباشند. با این حال، فروشندگان ذخیره سازی سازمانی شروع به ترکیب SSD های M.2 در آرایه های ذخیره سازی هیبریدی و تمام فلش خود کرده اند. حتی با وجود ظرفیت‌های محدود، اندازه و چگالی SSD‌های M.2 همچنان به فروشندگان ذخیره‌سازی اجازه می‌دهد تا ظرفیت‌های با کارایی بالا را در یک منطقه کوچک قرار دهند.

چند نمونه از SSD های مختلف M.2 برای انتخاب عبارتند از Adata XPG SX8200 Pro یا Samsung 970 EVO Plus. مشخصات عملکرد حافظه برای Adata M.2 SSD شامل ظرفیت ذخیره سازی ۲۵۶ گیگابایت (گیگابایت) تا ۲ ترابایت، با سرعت خواندن و نوشتن متوالی به ترتیب تا ۳۵۰۰ مگابایت و ۳۰۰۰ مگابایت در ثانیه است. میانگین زمان بین خرابی ها (MTBF) 2 میلیون ساعت است. با این حال، سرعت دسترسی تصادفی در مقایسه با سایر گزینه‌ها کمتر است – به این معنی که سرعت ذخیره‌سازی ممکن است نسبتاً کندتر باشد.

فروشندگان M.2
قیمت یک SSD 2 ترابایتی M.2 معمولاً از ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر است. ظرفیت‌های پایین‌تر بسیار ارزان‌تر هستند، با ۲۵۶ گیگابایت SSD M.2 با قیمت حدود ۵۰ دلار. همانطور که در بالا ذکر شد، به عنوان مثال، آداتا و سامسونگ، انواع SSD های M.2 را در ظرفیت های مختلف می فروشند. سایر فروشندگان SSD M.2 عبارتند از:

Crucial که متعلق به Micron Technology است
فناوری کینگستون
پلکستور
گروه تیم
توشیبا
علاوه بر این، اینتل بزرگترین فروشنده آداپتورهای بی سیم M.2 است.

چگونه یک SSD M.2 را انتخاب می کنید؟
درایوهای M.2 SATA و درایوهای M.2 NVMe در حال تبدیل شدن به توصیه استاندارد برای ساخت و ارتقاء رایانه های جدید هستند، زیرا آنها ارزان تر و محبوب تر می شوند.

اولین نکته هنگام برنامه ریزی برای خرید دستگاه M.2 برای رایانه این است که یک یا دو شاخه M.2 دارد. اگر لپ تاپ با مشخصات M.2 سازگار باشد، دارای رابط فیزیکی خواهد بود و سیستم عامل دستگاه باید قبلاً شامل درایورهای رابط کنترل کننده پیشرفته میزبان برای فعال کردن نصب کارت ذخیره سازی M.2 باشد. همچنین ممکن است لازم باشد که تنظیماتی در سیستم ورودی/خروجی اصلی دستگاه انجام شود تا بتواند فضای ذخیره سازی M.2 را تشخیص دهد.

اگر رایانه عمدتاً برای کارهای روزانه یا بازی استفاده می شود، درایو M.2 SATA کافی است. با این حال، اگر کاربر به بهترین سرعت محاسباتی نیاز دارد یا به سرعت خواندن و نوشتن متوالی سریع برای موارد استفاده مانند ویرایش ویدیوی ۴K یا انتقال فایل های بزرگ نیاز دارد، باید درایو M.2 NVMe انتخاب شود.

اگر مادربرد دارای اسلات M.2 نباشد، کاربر می‌تواند درایو M.2 را روی کارت دریافت کند که فروشندگانی مانند Asus یا MSI ارائه می‌کنند. اینها درایو M.2 را روی یک کارت توسعه PCIe قرار می‌دهند و امکان استفاده از M.2 را از طریق اسلات‌های PCIe فراهم می‌کنند.

تفاوت های SSD های M.2، mSATA و NVMe چیست؟
M.2 معمولاً به عنوان جایگزین mSATA نامیده می شود، اما SSD های mSATA هنوز وجود دارند و ممکن است برای مدتی ادامه داشته باشند – به ویژه، در سیستم عامل های لپ تاپ که از این فاکتور پشتیبانی می کنند. از آنجایی که کارت‌های M.2 و mSATA متفاوت هستند و کانکتورهای متفاوتی دارند، نمی‌توان آن‌ها را به یک دستگاه وصل کرد – به این معنی که هر دو هنوز موارد استفاده خود را دارند.

M.2 یک فرم فاکتور است که می تواند به شکل SATA SSD یا PCIe NVMe SSD باشد.

عوامل شکل SSD فناوری میکرون
میکرون فناوری M600 SSD (از چپ به راست): mSATA SSD، M.2 SSD (22 میلی متر در ۶۰ میلی متر دو طرفه)، M.2 SSD (22 میلی متر در ۸۰ میلی متر یک طرفه) و SATA 2.5 اینچی SSD.
SSD های M.2 سریعتر هستند و داده های بیشتری را نسبت به اکثر کارت های mSATA ذخیره می کنند. SSD های M.2 از انواع استانداردهای رابط مانند رابط های PCIe 3.0، SATA 3.0 و USB 3.0 در مقایسه با mSATA که فقط از استانداردهای رابط SATA پشتیبانی می کند، پشتیبانی می کنند. SSD های M.2 SATA عملکردی مشابه کارت های mSATA دارند، اما کارت های M.2 PCIe به طور قابل توجهی سریعتر هستند. علاوه بر این، SSD های SATA حداکثر سرعت ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه دارند، در حالی که کارت های M.2 PCIe می توانند به ۴ گیگابایت در ثانیه دست پیدا کنند.

پشتیبانی از PCIe همچنین به کارت های M.2 اجازه می دهد تا از پروتکل NVMe استفاده کنند. یک درایو NVMe به دلیل کاهش تأخیر، افزایش عملیات ورودی/خروجی در ثانیه و کمتر، مزیت عملکردی زیادی نسبت به درایوهای مبتنی بر انواع دیگر اینترفیس ها دارد.

مصرف برق

مزیت اصلی یک SSD PCIe مبتنی بر NVMe نسبت به SATA و mSATA سرعت است. در حالی که SATA با سرعت ۷۵۰ مگابایت در ثانیه کار می کند، NVMe با سرعت ۱ گیگابایت در ثانیه در پایین ترین حالت کار می کند.

با توجه به مزایای سرعت درایوهای NVMe، درایوهای SSD M.2 NVMe انتخاب خوبی برای بارهای کاری فشرده یا حجم کاری هستند که نیاز به خواندن و نوشتن درایوهای سخت دارند.

مطالبی که شاید به خواندن آن ها علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *