کابل DVI چیست؟

Post Main
4.7 / 5 ( 16 امتیاز )

کابل DVI چیست؟ کابل های DVI در بین سازندگان کارت گرافیک بسیار محبوب هستند و امروزه اکثر کارت ها دارای یک یا دو پورت خروجی DVI هستند....

DVI چیست؟ در کابل DVI، DVI مخفف Digital Video Interface است. ما در اوریکو محصولاتی داریم که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند. برای آشنایی بیشتر در این مقاله با ما همراه باشید.

DVI شکل محبوبی از فناوری رابط ویدیویی است که برای به حداکثر رساندن کیفیت مانیتورهای LCD صفحه تخت و کارت‌های گرافیک مدرن ساخته شده است. این جایگزینی برای استاندارد P&D Plug & Display کوتاه مدت و یک پله بالاتر از فرمت DFP فقط دیجیتال برای پنل‌های مسطح قدیمی تر بود. کابل های DVI در بین سازندگان کارت گرافیک بسیار محبوب هستند و امروزه اکثر کارت ها دارای یک یا دو پورت خروجی DVI هستند.

کابل DVI چیست؟
سوکت DVI در تبدیل Thunderbolt مدل ORICO DMP-HDV3S

استاندارد DVI علاوه بر استفاده به عنوان رابط کامپیوتری استاندارد، برای مدت کوتاهی، یک روش انتقال دیجیتال برای تلویزیون‌های HD و دیگر نمایشگرهای ویدئویی سطح بالا برای تلویزیون، فیلم ها و دی وی دی ها بود. به همین ترتیب، حتی دی وی دی پلیر سطح بالا نیز علاوه بر کامپوننت ویدیوی آنالوگ با کیفیت بالا، دارای خروجی‌های DVI هم هستند. بازار دیجیتال در حال حاضر بیشتر بر روی رابط HDMI متمرکز شده و DVI بیشتر منحصر به بازار کامپیوتر دارد.

فرمت‌های DVI چیست؟

DVI سه فرمت اصلی دارد:

  1.  DVI-I : شامل پین‌هایی برای سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال است.
  2.  DVI-D : فقط پین‌های کافی برای سیگنال دیجیتال را شامل می‌شود.
  3. DVI-A : فقط یک سیگنال آنالوگ را حمل می‌کند.

 از این میان، DVI-D متداول‌ترین کانکتور نری و DVI-I رایج‌ترین کانکتور مادگی است که به دلیل توانایی آن در سازگاری با سایر فرمت‌ها است.

توجه: بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات از پورت های DVI با تمام سوراخ های پین موجود باز استفاده می‌کنند. این لزوماٌ به این معنی نیست که پورت از سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال از طریق DVI-I پشتیبانی می‌کند. این یک اقدام احتیاطی برای جلوگیری از شکستن پین ها در صورت وارد کردن نوع نامناسب کابل است. فرمت DVI پورت را از برچسب، دفترچه راهنما یا سازنده بررسی کنید.

DVI-D – ویدیوی دیجیتال واقعی

کابل‌ های DVI-D برای اتصال مستقیم دیجیتال بین منبع ویدیو (یعنی کارت‌های ویدیویی) و نمایشگرهای LCD استفاده می‌شوند. این به دلیل ماهیت فرمت دیجیتال، تصویری سریع‌تر و با کیفیت بالاتر نسبت به آنالوگ ارائه می‌دهد. همه کارت‌های ویدیویی در ابتدا یک سیگنال ویدئویی دیجیتال تولید می‌کنند که در خروجی VGA به آنالوگ تبدیل می‌شود. سیگنال آنالوگ به مانیتور می‌رود و دوباره به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شود. DVI-D فرآیند تبدیل آنالوگ را حذف می‌کند و ارتباط بین منبع و صفحه نمایش را بهبود می‌بخشد.

DVI-A – آنالوگ با وضوح بالا

اگر یک کامپیوتر DVI را به یک مانیتور VGA متصل می کنید، این کابلی است که به کار شما می‌آید. DVI-A برای انتقال سیگنال DVI به نمایشگر آنالوگ، مانند مانیتور CRT یا LCD ارزان قیمت استفاده می‌شود. رایج ترین استفاده از DVI-A اتصال به یک دستگاه VGA است، زیرا DVI-A و VGA سیگنال یکسانی را حمل می‌کنند. در تبدیل دیجیتال به آنالوگ مقداری کاهش کیفیت وجود دارد، به همین دلیل است که در صورت امکان سیگنال دیجیتال توصیه می‌شود.

DVI-I – بهترین از هر نظر برای خرید کابل DVI-I

کابل های DVI-I کابل‌های یکپارچه ای هستند که قادر به انتقال سیگنال دیجیتال به آنالوگ و یا بالعکس هستند. این ویژگی باعث می‌شود کابل همه کاربردی‌تر باشد و در هر موقعیتی ( دیجیتال یا آنالوگ ) قابل استفاده باشد.

مانند هر فرمت دیگری، فرمت‌های دیجیتال و آنالوگ DVI قابل تعویض نیستند. این بدان معناست که کابل DVI-D روی سیستم آنالوگ کار نمی‌کند و کابل DVI-A روی سیستم دیجیتال کار نمی‌کند. برای اتصال یک منبع آنالوگ به یک نمایشگر دیجیتال، به مبدل الکترونیکی VGA به DVI-D نیاز دارید. برای اتصال یک خروجی دیجیتال به یک مانیتور آنالوگ، باید از مبدل DVI-D به VGA استفاده کنید.

لینک‌ Single-Link و Dual-Link در کابل DVI چیست؟

فرمت‌های دیجیتال در قالب فرمت‌های DVI-D Single-Link و Dual-Link و همچنین DVI-I Single-Link و Dual-Link در دسترس هستند. این کابل‌ های DVI اطلاعات را با استفاده از فرمت اطلاعات دیجیتالی به نام TMDS (سیگنال‌های دیفرانسیل به حداقل رساندن انتقال) ارسال می‌کنند. 

کابل‌های تک لینک از یک فرستنده TMDS 165 مگاهرتز استفاده می‌کنند، در حالی که پیوندهای دوگانه از دو فرستنده استفاده می‌کنند. پین‌های DVI دو لینک به طور موثر قدرت انتقال را دو برابر می‌کنند و سرعت و کیفیت سیگنال را افزایش می‌دهند؛ یعنی یک LCD تک لینک DVI 60 هرتزی می‌تواند وضوح کیفیت ۱۹۲۰×۱۲۰۰ را نمایش دهد، در حالی که یک پیوند دوگانه DVI می‌تواند وضوح ۲۵۶۰×۱۶۰۰ را نمایش دهد.

آیا کابل های Single-Link و Dual-Link DVI با هم سازگار هستند؟

در بیشتر موارد می‌توان از کابل Dual-Link به جای کابل Single-Link استفاده کرد، اما برعکس آن امکان پذیر نیست. همین امر در مورد کابل‌های DVI-I به جای کابل‌های DVI-D نیز صدق می‌کند.

هنگام استفاده از کابل Dual-Link برای برنامه‌های Single-Link یا کابل DVI-I به جای DVI-D، عامل محدود کننده تعداد پین‌های موجود در کانکتور مادگی خواهد بود.

DVI تا چه متراژی عمل می‌کند؟

مشخصات رسمی DVI الزام می‌کند که تمام تجهیزات DVI باید بتواند سیگنالی را در طول ۵ متر حفظ کنند. اما بسیاری از تولیدکنندگان کارت‌های بسیار قوی‌تر و نمایشگرهای بزرگ‌تری را عرضه می‌کنند. بنابراین میزان حداکثر طول ممکن آنها را نمی‌شود دقیق تخمین زد.

به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از کابل‌های DVI-I در طول‌های زیاد، ممکن است تصویر دیجیتالی واضحی را روی صفحه نمایش خود مشاهده نکنید. از آنجایی که کابل آنالوگ کارایی بسیار طولانی تری دارد، نمایشگر شما ممکن است زمانی که سیگنال دیجیتال خیلی ضعیف شود. به همین دلیل، اجرای طولانی مدت بهتر است با VGA (برای آنالوگ) یا HDMI (برای دیجیتال) انجام شود.

چگونه بفهمم از کدام کابل DVI استفاده کنم؟

تعیین اینکه از کدام نوع کابل DVI برای محصولات خود استفاده کنید، برای دریافت کابل مناسب بسیار مهم است. هر دو شاخه DVI مادگی را بررسی کنید تا مشخص کنید با چه سیگنال هایی سازگار هستند.

  • اگر یک یا هر دو اتصال DVI-D هستند، به کابل DVI-D نیاز دارید .
  • اگر یک یا هر دو اتصال DVI-A هستند، به کابل DVI-A نیاز دارید .
  • اگر یک اتصال DVI و دیگری VGA است و DVI با آنالوگ سازگار است، به کابل DVI به VGA یا آداپتور DVI/VGA نیاز دارید .
  • اگر هر دو اتصال DVI-I هستند، می‌توانید هرکدام از کابلهای DVI را استفاده کنید.
  • اگر یک اتصال آنالوگ و اتصال دیگر دیجیتال باشد، هیچ راهی برای اتصال آنها با یک کابل وجود ندارد. شما باید از جعبه مبدل الکترونیکی مانند مبدل آنالوگ VGA به دیجیتال DVI/HDMI استفاده کنید.

برای مانیتور ۱۴۴ هرتزی به چه کابل DVI نیاز دارم؟

یک کابل Dual-Link DVI-D قادر به حداکثر توان خروجی ۱۴۴ هرتز در ۱۰۸۰p است. همچنین می‌توانید از تبدیل DisplayPort یا HDMI اوریکو استفاده کنید.

این مبدل ورودی DisplayPort دستگاه شما را می‌گیرد و با توجه به نیاز شما ۳ پورت خروجی به شما می‌دهد: VGA، DVI ، HDMI

DPT-HDV3 با انواع تلویزیون، نمایشگر LCD، پروژکتور و غیره سازگار است. همینطور از سیستم عاملهای ویندوز XP، ویندوز ۷، ویندوز ۸، ویندوز ویستا، مکینتاش و سایر سیستم عاملها پشتیبانی می‌کند. این محصول را با ۱۲ ماه گارانتی چهارفصل می توانید تهیه نمایید.

این مبدل برای تبدیل سیگنال ورودی Display Port به HDMI کاربرد دارد. دارای یک پورت ودوری و یک پورت خروجی است. با سیستم عاملهای ویندوز، مک و همینطور لینوکس سازگار است.

DPT-MH1 اوریکو دارای وضوح تصویر ۱۹۲۰X1080 پیکسل است. همچنین دارای استانداردهای CE , FCC , RoHs است که نشان دهنده کیفیت بالای محصول است.

چگونه پورت Thunderbolt را به DVI وصل کنم؟

برای اینکار می توانید از تبدیل Thunderbolt مدل ORICO DMP-HDV3S استفاده نمایید.

تبدیل Thunderbolt یا Mini Display Port یک محصول ساخت شرکت اوریکو است که می تواند پورت Thunderbolt دستگاه شما را به HDMI / VGA / DVI تبدیل کند. یک کالا با سه کاربری!

این مبدل از  وضوح ۱۰۸۰P یا ۴K به خوبی پشتیبانی می‌کند. سازگاری بالایی دارد و دارای سه حالت سوئیچ هوشمندانه است. لپ تاپ خودتان را از طریق پورت Mini Display Port به DHTV، پروژکتور، LCD و غیره به HDMI/VGA/DVI وصل نمایید.

چگونه پورت HDMI به VGA وصل کنم؟

برای تبدیل پورت HDMI به VGA کافیست از XD-HLFV محصول شرکت اوریکو استفاده نمایید.

ORICO XD-HLFV یک مبدل HDMI به VGA با خروجی صدا است. عمل تبدیل بدون تغییر کیفیت تصاویر و با با کیفیت نمایش HD صورت می‌گیرد.

از ویژگی‌های خاص این کالا، طراحی یکپارچه با وزن پایین، تقریبا به اندازه یک پاک کن در نظر بگیرید. بدون تحمل بار و سنگینی می‌توانید در کیف و یا جیب خود آنرا جا داده و حمل کنید.

به وسیله تبدیل HDMI به VGA نمایش ویدیو و بازی بر روی صفحه نمایش بزرگتر به شما یک حس بهتری می‌دهد.

برای داشتن صفحه نمایش بزرگتر مثل ویدیو پروژکتر در اتاق کنفرانس، گزینه فوق العاده‌ای است. همینطور برای انجام بازی بر روی صفحه نمایش بزرگ بسیار هیجان انگیز است.

ORICO- U3HV-S1 d یک ایستگاه تبدیل چندکاره است. این داک استیشن دارای خروجی و پورتهای زیادی است که آنرا بسیار کاربردی کرده است. ۲ پورت USB 3.0 و ۲ پورت USB 2.0 و یک خروجی Lan از نوع اترنت گیگابیتی این دستگاه را بی نظیر کرده است. این داک به شما ۴ پورت USB می‌دهد تا بتوانید دستگاه‌های خود را بدون هیچ مشکلی به سیستم وصل نمایید.

ایستگاه داک ORICO از یک چیپست نسل سوم USB 3.0 بهره می‌برد که سرعت انتقال اطلاعات را تا ۵Gbps بالا می‌برد.

همینطور این داک اوریکو دارای یک کارت گرافیک با خروجی پورت DVI با کیفیت ( 2048×۱۱۵۲/۱۹۲۰×۱۲۰۰ ) است. همچنین دارای پورت ورودی و خروجی صوتی نیز است.

منبع: www.datapro.net

مطالبی که شاید به خواندن آن ها علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *