مشتریان عزیز، بخاطر بروزرسانی زیر ساخت سایت تا اطلاع ثانوی لطفا برای خرید محصولات با شماره 22858259-021 و 09051810140 تماس بگیرید

تفاوت بین کابل های اترنت Cat5، Cat6 و Cat7 چیست؟

Post Main

تفاوت بین کابل های اترنت Cat5، Cat6 و Cat7 چیست؟
انواع مختلفی از کابل های اترنت وجود دارد، اما کدام یک برای شما مناسب است؟

در حالی که تجهیزات بی سیم محبوب هستند، ستون فقرات هر شبکه باید از طریق کابل های اترنت متصل شود. آنها توان عملیاتی بالاتر و ثابت تری را با تداخل کمتر ارائه می دهند که آنها را به بهترین گزینه برای بازی نیز تبدیل می کند. این روزها، انتخاب ها به تعداد انگشت شماری از انواع مختلف خلاصه می شود: Cat5، Cat6، و Cat7، با برخی تغییرات. (Cat مخفف «دسته» است و عموماً نشان‌دهنده سرعتی است که کابل می‌تواند حمل کند.) اگر یکی از بهترین روترهای بازی را می‌چرخانید، باید کابل‌ها مطابقت داشته باشند.

کابل شبکه Cat6 مدل ORICO PUG-C6

برای سال‌ها، اگر از یکی از افراد حرفه‌ای می‌پرسیدید که بهترین کابل کدام است، پاسخ اغلب Cat5 بود (اگرچه آنها بیشتر به نوع بعدی Cat5e اشاره می‌کردند. بعداً در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد). شماره‌گذاری دسته‌های مختلف همگی زمانی آغاز شد که کابل مسی تلفن برای حمل هر دو داده ارتباط صوتی تغییر کاربری داد. این کابل‌های قدیمی‌تر در یک پیکربندی جفت پیچ خورده، که به عنوان Cat1 نامگذاری شده‌اند، بدون محافظ بودند. آنها سرعت داده ای دارند که به حداکثر ۱ مگابیت در ثانیه می رسد، اگرچه هیچ کس از آن برای اتصال داده تا دهه ها بعد استفاده نمی کند. (دیال آپ خوب دهه ۹۰.)

بنابراین تفاوت بین دسته های مدرن چیست و کدام یک را باید برای شبکه خانگی خود استفاده کنید؟ 

همچنین بخوانید:تفاوت cat5,cat6 چیست؟

Cat5
در حالی که برخی استانداردها در این بین وجود داشت، استاندارد بعدی Cat5 بود. این یک استاندارد رایج اترنت بود، اگرچه در این مرحله کاملاً قدیمی است. قابل توجه است زیرا سرعت خروجی خوب و دور ۱۰۰ مگابیت در ثانیه در فواصل تا ۱۰۰ متر بود. این روزها هیچ کس نباید سعی کند شبکه ای را روی Cat5 اجرا کند، و کابل ها حتی برای خرید در دسترس نیستند.

همچنین بخوانید:مقایسه بین کابل های UTP و STP

Cat5e
استاندارد بعدی Cat5e است و “e” مخفف “Enhanced” است. کابل مدرن‌تر Cat5e با استاندارد بالاتری تولید می‌شود و برای کاهش “crosstalk” طراحی شده است، که پدیده انتقال ناخواسته سیگنال‌ها در سیم است که باعث کاهش توان عملیاتی می‌شود. Cat5e می تواند سرعت ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه داشته باشد و در بسیاری از برنامه های سیمی مسکونی و تجاری برای اترنت گیگابیت استفاده می شود. این کندترین کابلی است که هر کسی باید برای راه اندازی اترنت جدید استفاده کند و مزیت اصلی آن در حال حاضر هزینه کمتر آن است.

همچنین برنامه ای برای افزایش سرعت Cat5e به ۵ گیگابیت بر ثانیه نسبت به کابل های موجود وجود دارد که به استاندارد IEEE P802.3bz معروف است که روی کابل کشی Cat6 نیز کار می کند.

اگر باید آن را داشته باشید، در اینجا کابل Amazon Basics Cat5e با قیمت حدود ۷ دلار است.

همچنین بخوانید:تفاوت cat5,cat6 چیست؟

Cat6

استاندارد بعدی Cat6 است که برای کاهش بیشتر تداخل و کاهش تداخل، محکم‌تر با طناب نایلونی و محافظ پیچیده می‌شود. در حالی که مزیت آشکار کابل کشی Cat6 این است که توان خروجی تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه می شود، اما جزئیات این است که این سرعت ها به مسافت ۵۵ متری محدود می شود که کوتاه تر از دویدن های Cat5 یا Cat5e است و در فواصل طولانی تر به ۱ گیگابیت بر ثانیه می باشد.

در حالی که سرعت‌ها برای Cat6 در مسیرهای کوتاه‌تر سریع‌تر است، اما نکته منفی این است که سیم‌ها سفت‌تر هستند و خم شدن آنها را دشوارتر می‌کند و سیم‌های ضخیم‌تر به سختی خاتمه می‌دهند. Cat6 نیز به طور سنتی گرانتر بوده است، اگرچه تفاوت قیمت در مقایسه با Cat5e با گذشت زمان کمتر شده است.

در اینجا کابل اوریکو Cat6 تخت و Cat6 گرد با قیمت مناسب قابل خریداری است.

کابل شبکه Cat6 مدل ORICO PUG-C6

Cat6a
Cat6a، در بیشتر موارد، تفاوت چندانی با Cat6 ندارد، اما تفاوت‌هایی وجود دارد که قابل ذکر است. هزینه حدود ۲۰-۳۵٪ بیشتر از Cat6 است، اما حداکثر طول کابل ۱۰۰ متر در تمام سیستم ها و شرایط برای اترنت گیگابیتی است. حداکثر سرعت تئوری آن ۱۰ گیگابیت بر ثانیه در ۱۰۰ متر (۳۳۰ فوت) کابل است. پهنای باند انتقال نیز دو برابر شده است، از ۲۵۰ به ۵۰۰ مگاهرتز، و کابل های Cat6a اغلب محافظ هستند، که آنها را برای مصارف صنعتی ایده آل می کند.

همچنین بخوانید:تفاوت بین کابل های UTP و STP چیست؟

Cat7 و فراتر از آن

آخرین “کابل روی بلوک” Cat7 است که محافظ است و به اتصال GigaGate45 نیاز دارد. سرعت ها بسیار سریع هستند، در فواصل کوتاه تر، حداکثر در ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه در فواصل کمتر از ۱۵ متر و به ۱۰ گیگابیت در ثانیه در فواصل طولانی تر باز می گردند. همچنین یک استاندارد Cat8 وجود دارد که هنوز در حال نهایی شدن است، اما در حال حاضر هیچ ابزاری در دسترس نیست، با توان هدفمند ۴۰ گیگابیت بر ثانیه در فواصل طولانی تر. این انتخاب های کابل “نسل بعدی” Cat7 و بالاتر، بیشتر برای مراکز داده مناسب هستند تا برنامه های مسکونی.

کابل شبکه Cat7 مدل ORICO PUG-C7

کابل Cat7 می خواهید؟ نسخه ORICO PUG-C7 یکی از پرطرفدارترین کابل های این نسل است.

زمان تصمیم گیری
اما کدام کابل برای استفاده بهتر است؟ درست مانند بهترین کامپیوتر یا بهترین روتر برای همه، این به چند متغیر خلاصه می شود.

از منظر هزینه، Cat5e مقرون به صرفه ترین است، Cat6 فقط کمی بیشتر هزینه می کند (و در نظر بگیرید که نیروی کار اغلب هزینه اصلی تر است)، و هر نسل فراتر از آن هزینه های قابل توجهی بیشتری دارد. Cat5e در اطراف پیچ‌ها و گوشه‌ها انعطاف‌پذیرترین است، و بنابراین «بدون دردسر» برای نصب‌کننده DIY، با Cat6 ضخیم‌تر است و به همین ترتیب بالا می‌رود. در نهایت، با سرعت‌های سریع‌تری که احتمالاً به Cat5e می‌آیند، زندگی زیادی در این استاندارد قدیمی‌تر وجود دارد.

این باید در برابر هدف “اثبات آینده” شبکه متعادل شود. همچنین، تقریباً با تمام تجهیزات مصرف کننده، مانند روترها، مادربردها و کارت های اترنت، حداکثر سرعت ۱۰۰۰ مگابیت یا ۱ گیگابیت بر ثانیه است. بنابراین در حال حاضر و احتمالاً سال‌های آینده، کاربر معمولی نمی‌تواند از ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و سرعت بالاتر Cat6a و کابل‌های بالاتر استفاده کند.

مطالبی که شاید به خواندن آن ها علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *