تفاوت Cat5 و Cat6

Post Main

تفاوت Cat5 و Cat6

فناوری با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال پیشرفت است و همیشه در حال تغییر و انطباق با نیازهای امروزی ما است. این اکوسیستم دائماً در حال تکامل، عصر دیجیتال را به وجود آورده است که همچنان به روز می شود، بنابراین همه چیز همراه با آن انجام می شود. ظرفیت داده را در نظر بگیرید، برای داده‌ای که قبلاً به ارتفاعات جدیدی رسیده است و میزان قدرت پردازشی مورد نیاز برای رسیدگی به این مقدار داده نیز افزایش یافته است و سرعت تولید داده‌ها نیز افزایش یافته است، هیچ راه آسانی برای پردازش درخواست‌های داده به این بزرگی وجود ندارد. Cat5 و Cat6 تا حد زیادی کارآمدترین و سریع‌ترین سیستم‌های کابل‌کشی هستند که برای شبکه در سراسر جهان استفاده می‌شوند. Cat5 و Cat6 کابل های جفت پیچ خورده استانداردی هستند که برای اترنت و سایر تاسیسات شبکه استفاده می شوند.

همچنین بخوانید:تفاوت cat5,cat6,cat7 چیست؟

Cat5 چیست؟

در حالی که دستگاه‌های بی‌سیم پیشرفته‌تر در این عصر دیجیتال متمرکز بر فناوری همچنان به تکثیر می‌شوند، سیم‌ها همیشه ستون فقرات هر سیستم شبکه‌ای بوده‌اند که به ارتباطات داده در مقیاس بزرگ نیاز دارد.

برای همگام شدن با اکوسیستم شبکه‌ای که دائماً در حال تکامل است برای ارتباطات داده‌ای سریع‌تر و کارآمدتر، کابل‌کشی مناسب‌تری مورد نیاز است. Cat5 مدتی است که در فضای شبکه حضور داشته است. همچنین با “رده ۵″، Cat5 بدون محافظ با پیکربندی جفت پیچ خورده عرضه می شود که یک کابل استاندارد اترنت رایج برای شبکه های کامپیوتری است. این کاملاً نسخه قدیمی کابل های جفت پیچ خورده است که در حال حاضر استفاده می شود، اگرچه می تواند به طور موثر تا سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه را مدیریت کند و فرکانس های ۱۰۰ مگاهرتز را پشتیبانی کند.

همچنین بخوانید:تفاوت بین کابل های UTP و STP چیست؟

برای برآورده کردن نیازهای زیرساخت های شبکه مدرن، مشخصات به روز شده Cat5 بعدا معرفی شد. به دلیل محدودیت‌های آن، پیکربندی Cat5 منسوخ شده است و «Cat5e» پیشرفته‌تر به تصویر کشیده می‌شود. “e” در “۵e” مخفف بهبود یافته است، که همانطور که از نام آن پیداست، با استاندارد بالاتری برای شبکه های قابل اطمینان تر طراحی شده است. Cat5e به طور قابل توجهی تداخل سیگنال و نویز را با مشخصات دقیق تر برای “crosstalk” کاهش می دهد. تداخل ایجاد شده توسط شبکه ای از کابل ها به عنوان تداخل نامیده می شود. مشخصات جدید قادر به کاهش تاثیر تداخل است. پهنای باند در ۱۰۰ مگاهرتز ثابت باقی می ماند، اما با افزایش سرعت انتقال تا ۳۵۰ مگابیت در ثانیه، که یک ارتقاء بزرگ نسبت به ۱۰۰ مگابیت در ثانیه معمولی است.

Cat6 چیست؟

سپس کابل‌های پیشرفته‌تر Cat6 می‌آیند که از کابل‌های پیکربندی Cat5 و Cat5e قابل اعتمادتر و سریع‌تر هستند. در حالی که هر دو مشخصات به پورت‌های یکسانی متصل می‌شوند، Cat6 به مشخصات استاندارد شبکه‌های صنعتی جدید پایبند است. این تکرار بعدی کابل های شبکه است که از یک پوشش پلاستیکی ضخیم برای کاهش تداخل سیگنال استفاده می کند، به علاوه از Cat5 و Cat5e بسیار سریع تر است. برخلاف Cat5، سرعت انتقال داده تا ۱۰ گیگابیت در ثانیه را مدیریت می کند و فرکانس های ۲۵۰ مگاهرتز را پشتیبانی می کند. ایده کاهش تداخل برای ایجاد یک شبکه قابل اعتمادتر بود. این عملاً تداخلی را که استانداردهای کابل کشی قدیمی را محدود می کند، حذف می کند. در نتیجه سرعت در فواصل بزرگتر تا ۱۰۰ متر حفظ می شود. با این حال، برای ۱۰GBASE-T، حداکثر طول به ۵۵ متر کاهش می یابد.

همچنین بخوانید:تفاوت cat5,cat6,cat7 چیست؟

به منظور مطابقت با استانداردهای شبکه جهانی، بعداً یک نسخه افزوده شده از Cat6 به نام Cat6A معرفی شد. این یک استاندارد پیشرفته در سطح صنعت در میان پیکربندی‌های کابل جفت تابیده و آینده داده است. اینترنت مملو از جریان‌های ویدئویی با کیفیت بالا و وب‌سایت‌های سنگین رسانه‌ای مانند سایت‌های شبکه‌های اجتماعی است و برای مدیریت این داده‌های عظیم، یک سیستم کابل‌کشی مقاوم‌تر در آینده مورد نیاز بود. اینجاست که مشخصات Cat6A به تصویر کشیده می شود. این می تواند سرعت ۱۰ گیگابیت را برای طول های طولانی حفظ کند، اما فاقد انعطاف پذیری لازم برای استقرار مسکونی است. Cat6A برای راه حل های شبکه صنعتی ایده آل است.

همچنین بخوانید:مقایسه بین کابل های UTP و STP

تفاوت Cat5 و Cat6

پهنای باند Cat5 و Cat6

– در حالی که هر دو کابل های جفت پیچ خورده استاندارد هستند که از سیم های مسی برای اترنت استفاده می کنند، هر دو به طور چشمگیری در عملکرد انتقال متفاوت هستند. تفاوت اصلی بین این دو، پهنای باند کل موجود در کابل است. در حالی که سرعت انتقال Cat5 به ۱۰۰ مگابیت در ثانیه محدود شده است، Cat6 می تواند تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را طی کند که مشخصات قابل اعتمادتری برای اقساط مسکونی است.

فرکانس Cat5 و Cat6

– هر دو Cat5 و Cat5e در فرکانس‌های ۱۰۰ مگاهرتز کار می‌کنند که برای مدل‌های قبلی ایده‌آل بود، اما Cat6 پیشرفته‌تر از فرکانس‌های ۲۵۰ مگاهرتز پشتیبانی می‌کند که به طور قابل توجهی سریع‌تر از مشخصات قبلی است. در حالی که Cat5e فقط به استاندارد ۱۰۰۰Base-T/TX پایبند است، Cat6 به استاندارد صنعتی بسیار سریعتر ۱۰GBASE-T پایبند است.

حاشیه های ایمنی

– Cat6 از یک محفظه پلاستیکی ضخیم استفاده می کند که می تواند مسافت های طولانی تری را بدون تداخل با سیگنال طی کند، در نتیجه مشکلات تداخل را کاهش می دهد که تنظیمات قبلی Cat5 را محدود می کند. Cat5 سیستم کابل کشی ایده آلی برای رفع مشکلات تداخل نیست. به علاوه سرعت در مسافت های طولانی تر بدون تأثیر بر سرعت حفظ می شود.

سازگاری به عقب

–cat6 با استانداردهای Cat5 و Cat5e سازگار است، بنابراین هیچ مشکلی در سازگاری با Cat6 وجود نخواهد داشت، که تقریباً ۹۰ درصد از نصب های کابلی زیرساخت های شبکه مدرن را تشکیل می دهد.

آینده داده ها

– Cat6 آینده زیرساخت شبکه است که به بالاترین مشخصات استاندارد صنعتی پایبند است تا در آینده هر تأسیس تجاری را برای سال‌های آینده اثبات کند. از سوی دیگر، Cat5 یک سیستم کابل کشی قدیمی است که زمانی ستون فقرات زیرساخت های مسکونی بود. برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ به پیکربندی شبکه دقیق تر و ارائه Cat6 نیاز دارند. خلاصه Cat5 در مقابل Cat6

Cat5 برای شبکه‌های تجاری که نیاز به نصب شبکه سخت‌گیرانه دارند، ایده‌آل نیست و به سرعت انتقال داده تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه در فرکانس‌های ۱۰۰ مگاهرتز اجازه می‌دهد. از سوی دیگر، Cat6 به استاندارد بسیار سریعتر ۱۰GBASE-T پایبند است و آن را برای کاربردهای صنعتی در مقیاس بزرگ ایده آل می کند. Cat6 از سرعت انتقال داده تا ۱۰ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند و امکان عملکرد تا ۲۵۰ مگاهرتز را فراهم می کند. در حالی که Cat5 طول تا ۱۰۰ متر را می دهد، Cat6 در صورت استفاده برای استاندارد ۱۰GBASE-T به ۵۵ متر محدود می شود. در حالی که هر دو استاندارد کابل کشی از یک سیستم کابل کشی جفت پیچ خورده استفاده می کنند، مشخصات Cat6 امکان پیکربندی بهتر برای مسائل تداخلی را فراهم می کند.

مطالبی که شاید به خواندن آن ها علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *