هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: تفاوت ها چیست و کدام یک بهتر است؟

Post Main
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: تفاوت ها چیست و کدام یک بهتر است؟
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: اندازه
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: برنامه کاربردی
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: قدرت
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: اندازه کش Cache
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: RPM
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: ظرفیت ذخیره سازی
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: سرعت انتقال داده
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: قیمت
 • HDD 2.5 در مقابل ۳.۵: مقاومت در برابر ضربه
 • هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: آداپتورها

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: تفاوت ها چیست و کدام یک بهتر است؟

هارد دیسک به دو شکل ۲.۵ اینچی و ۳.۵ اینچی است. اما در مورد HDD 2.5 در مقابل ۳.۵، تفاوت آنها چیست و کدام یک بهتر است؟ در این پست از اوریکو تفاوت هایی بین ۲.۵ HDD و ۳.۵ HDD به شما نشان داده می شود.

هارد دیسک جزء ضروری کامپیوتر است زیرا تضمین می کند که کامپیوتر به طور معمول کار می کند. هارد دیسک برای ذخیره تمامی فایل ها و سیستم عامل بر روی کامپیوتر استفاده می شود.

هارد دیسک ها به طور کلی به دو شکل متفاوت هستند که ۲.۵ اینچی و ۳.۵ اینچی هستند. به هر حال، ضریب فرم هارد دیسک ها نشان دهنده قطر صفحه دیسک داخل هارد دیسک است. با فاکتورهای فرم متفاوت، ۲.۵ HDD و ۳.۵ HDD نیز تفاوت هایی با هم دارند. بنابراین، در بخش بعدی، تفاوت هارد ۲.۵ با ۳.۵ را به شما نشان خواهیم داد.

در این قسمت تفاوت هارد ۲.۵ با هارد ۳.۵ را نشان خواهیم داد.

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: اندازه

واضح ترین تفاوت بین هارد ۳.۵ و ۲.۵ در اندازه هارد دیسک است. هارد دیسک ۲.۵ اینچی معمولاً حدود ۳ اینچ عرض دارد، در حالی که هارد ۳.۵ اینچی حدود ۴ اینچ عرض دارد.

در کل هاردهای ۲.۵ اینچی از نظر طول، عرض و ارتفاع کمتر از هاردهای ۳.۵ اینچی هستند. آنها همچنین به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جمع و جور باشند تا بتوان ابعاد نازک آنها را در جایی که فضای کمتری در دسترس است به حداکثر رساند.

در نتیجه، وزن هاردهای ۲.۵ اینچی بسیار کمتر از هاردهای ۳.۵ اینچی است. و با گذشت زمان، اندازه هارد دیسک در حال کاهش است و هارد دیسک های ۲.۵ اینچی جدیدتر از HDD های ۳.۵ اینچی هستند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که فقط این دو فاکتور شکل در بازار HDD وجود دارد در حالی که قدیمی‌تر و بزرگ‌تر در حال حاضر منسوخ شده‌اند.

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: برنامه کاربردی

دومین تفاوت HDD 2.5 با ۳.۵ که به آن اشاره خواهیم کرد، کاربرد هارد دیسک است.

به طور کلی هاردهای ۲.۵ اینچی در لپ تاپ مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که هاردهای ۳.۵ اینچی بیشتر در رایانه های رومیزی و سرورها استفاده می شوند.

با این حال، این بدان معنا نیست که HDD های ۲.۵ اینچی را نمی توان در رایانه های رومیزی نصب کرد. اگر می خواهید HDD های ۲.۵ اینچی را روی رایانه های رومیزی نصب کنید، به یک آداپتور نیاز است که اجازه می دهد هاردهای ۲.۵ اینچی را تبدیل کنید تا رابط آن مانند هاردهای ۳.۵ اینچی باشد.

هاردهای ۲.۵ اینچی علاوه بر استفاده در لپ تاپ ها، کاربردهای بیشتری نیز دارند. هارد دیسک ۲.۵ اینچی اندازه استاندارد درایوهای SSD با ظرفیت بزرگ و همچنین اندازه استاندارد برای HDD خارجی قابل حمل است.

همچنین بخوانید: محافظ هارد

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: قدرت

در مورد هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵، مصرف انرژی یا رتبه بندی توان آنها تفاوت عمده دیگری است. هارد دیسک ۲.۵ اینچی دارای قطعات مکانیکی کوچک تری است، بنابراین مصرف انرژی کمتری نسبت به هارد دیسک های ۳.۵ اینچی دارد، حتی اگر مشخصات مشابهی داشته باشند. علاوه بر این، توان خواندن و نوشتن HDD های ۲.۵ اینچی حدود نیمی از توان خواندن و نوشتن HDD های ۳.۵ اینچی با مشخصات مشابه است.

با این حال، مصرف برق مشکل اصلی رایانه های رومیزی نیست، بنابراین هاردهای ۳.۵ اینچی در رایانه های رومیزی بدون هیچ محدودیتی با توجه به مصرف انرژی استفاده می شوند.

اوریکو با گارانتی چهارفصل

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: اندازه کش Cache

تفاوت دیگر بین ۲.۵ HDD در مقابل ۳.۵ HDD حافظه نهان یا بافر دیسک است که می تواند زمان دسترسی را کاهش دهد. هارد دیسک مجهز به حافظه نهان است که انتقال داده ها را به داخل و خارج بسیار کارآمدتر می کند و زمان دسترسی به داده ها را کاهش می دهد.

در مورد HDD 2.5 در مقابل ۳.۵، HDD 3.5 اینچی معمولاً در مقایسه با همان HDD 2.5 اینچی با همان قیمت، اندازه کش بالاتری دارد.

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: RPM

در اینجا، تفاوت پنجم بین ۲.۵ و ۳.۵ HD را به شما نشان خواهیم داد. RPM است که نام کامل آن Revolutions Per Minute است که اندازه‌گیری سرعت چرخش دیسک‌های داخل HDD است. شما همچنین می توانید آن را سرعت چرخش دیسک ها نامید.

به طور کلی، هارد دیسک ها از سرعت چرخش استاندارد ۵۴۰۰ RPM و ۷۲۰۰ RPM استفاده می کنند. (برای تفاوت های بیشتر ۵۴۰۰ دور در دقیقه و ۷۲۰۰ دور در دقیقه، می توانید پست را بخوانید: ۵۴۰۰ RPM در مقابل ۷۲۰۰ RPM: آیا RPM هنوز مهم است؟)

شکی نیست که هرچه RPM بیشتر باشد، عملکرد هارد دیسک سریعتر خواهد بود. در مورد HDD 2.5 در مقابل ۳.۵، اگرچه هر دوی آنها از PRM های ذکر شده در بالا پشتیبانی می کنند، اما برای HDD های ۳.۵ اینچی به دلیل مصرف انرژی و ابعاد فیزیکی بالاتر، سرعت چرخش بالایی نسبت به HDD های ۲.۵ اینچی آسان تر است.

بنابراین، در مورد دور در دقیقه، HDD 3.5 اینچی بهتر از هارد دیسک های ۲.۵ اینچی خواهد بود.

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: ظرفیت ذخیره سازی

وقتی صحبت از ظرفیت ذخیره سازی هارد دیسک به میان می آید، باید آن را در نظر بگیرید زیرا ظرفیت بزرگ هارد دیسک قادر به ذخیره فایل ها و داده های بیشتری است.

به طور کلی، هاردهای ۳.۵ اینچی ظرفیت ذخیره سازی بسیار بیشتری نسبت به هاردهای ۲.۵ اینچی دارند. از طریق مقایسه، می توانید متوجه شوید که حداکثر ظرفیت ذخیره سازی موجود در هارد دیسک های ۳.۵ اینچی حدود دو برابر ظرفیت ذخیره سازی هارد دیسک های ۲.۵ اینچی است.

بنابراین، اگر می خواهید فایل ها و داده های بیشتری را ذخیره کنید، هارد دیسک های ۳.۵ اینچی انتخاب بهتری خواهند بود.

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: سرعت انتقال داده

علاوه بر ظرفیت ذخیره سازی هارد دیسک، سرعت انتقال داده نیز یکی دیگر از عوامل مهمی است که باید به خصوص در هنگام خرید هارد دیسک برای کامپیوتر در نظر گرفت. سرعت انتقال داده معیاری است که نشان می دهد با چه سرعتی می توان داده ها را از هارد دیسک خواند یا روی هارد نوشت.

معمولا سرعت انتقال اطلاعات هاردهای ۳.۵ اینچی بیشتر از هاردهای ۲.۵ اینچی است. یکی از دلایل این است که HDD 3.5 اینچی می تواند بخش های بیشتری را در هر تراک روی صفحه دیسک نگه دارد.

بنابراین، اگر سرعت چرخش یکسان باشد، مانند HDD 2.5 در مقابل ۳.۵، HDD 3.5 اینچی می تواند بخش های بیشتری را نسبت به HDD 2.5 اینچی بخواند تا بتواند داده ها و فایل های بیشتری را منتقل کند.

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: قیمت

در مورد انتخاب HDD 2.5 اینچی یا HDD 3.5 اینچی باید قیمت این دو هارد در نظر گرفته شود. در مقایسه با هارد دیسک های ۳.۵ اینچی، هارد ۲.۵ اینچی گران تر است زیرا هاردهای ۲.۵ اینچی دارای ویژگی های زیر هستند:

ساختار محکم تر و کوچکتر.
طراحی پیچیده باعث مصرف کمتر انرژی می شود.
بنابراین، با این ویژگی ها، طراحی HDD 2.5 اینچی دشوارتر خواهد بود، بنابراین گران تر است.

HDD 2.5 در مقابل ۳.۵: مقاومت در برابر ضربه

نهمین تفاوت هارد ۲.۵ با ۳.۵ مقاومت در برابر ضربه است. این لپ تاپ مجهز به هارد دیسک هایی است که در برابر ضربه مقاوم تر هستند. بنابراین، HDD 2.5 اینچی نسبت به HDD 3.5 اینچی در برابر ضربه مقاوم تر است. علاوه بر این، HDD 2.5 اینچی ممکن است به شتاب‌سنج‌هایی نیز مجهز باشد که می‌توانند افت HDD را تشخیص دهند و بلافاصله باعث شوند که هارد دیسک سر خود را پارک کند تا آسیب ناشی از شوک به حداقل برسد.

اگر هارد به دلیل آسیب فیزیکی خراب شود، اطلاعات و فایل های روی آن از بین رفته و بازیابی نمی شود. بنابراین فاکتور مقاومت در برابر ضربه هارد نیز مهم است.

هارد ۲.۵ در مقابل ۳.۵: آداپتورها

آخرین تفاوت بین ۲.۵ در مقابل ۳.۵ هارد در آداپتورهای هارد دیسک است. HDD 2.5 اینچی را می توان با استفاده از آداپتور هارد دیسک روی شاسی ۳.۵ اینچی استفاده کرد، که HDD 3.5 اینچی را نمی توان در شاسی ۲.۵ اینچی استفاده کرد.

علاوه بر این، می توانید یک هارد دیسک ۲.۵ اینچی را در اسلات ۳.۵ اینچی نصب کنید در حالی که نمی توانید یک هارد دیسک ۳.۵ اینچی را در اسلات ۲.۵ اینچی نصب کنید.

آداپتور HDD 2.5 اینچی

در مورد HDD 2.5 در مقابل ۳.۵، این پست ۱۰ جنبه از جمله اندازه هارد، کاربرد هارد، مصرف انرژی هارد، اندازه حافظه پنهان، RPM، اندازه ذخیره سازی، سرعت انتقال داده، قیمت، مقاومت در برابر ضربه و آداپتور را معرفی کرده است. قسمت بالا با توجه به اطلاعات بالا، باید می دانستید که کدام یک بهتر است.

علاوه بر این، برای لپ تاپ ها یا هارد دیسک های قابل حمل، HDD 2.5 اینچی توصیه می شود. برای کامپیوترهای رومیزی و سرورها، HDD 3.5 اینچی کاملا منطقی است. بنابراین، شما می توانید با توجه به عوامل فوق تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب است.

منبع

 

ی

مطالبی که شاید به خواندن آن ها علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *