RAM در مقابل HDD: تفاوت چیست؟

Post Main

RAM در مقابل HDD: تفاوت چیست؟

RAM و HDD دو جزء حیاتی ذخیره سازی در رایانه هستند، اما اهداف متفاوتی دارند. بنابراین، یاد بگیرید که چگونه آنها متفاوت هستند.

رم و هارد

خوانندگانی مثل شما به حمایت از MUO کمک می کنند. هنگامی که با استفاده از پیوندهای موجود در سایت ما خریدی انجام می دهید، ممکن است کمیسیون وابسته را دریافت کنیم. ادامه مطلب

اکثر شما احتمالاً از تفاوت های اساسی بین حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) و هارد دیسک (HDD) آگاه هستید. در حالی که اولی برنامه‌ها، داده‌ها و فرآیندهای مورد استفاده شما را در یک زمان مشخص پیگیری می‌کند، دومی داده‌های شما را به‌طور دائم ذخیره می‌کند تا بتوانید بعداً به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اما، البته، سوراخ خرگوش بسیار عمیق تر از این است.

بنابراین، اگر از تفاوت‌های بین این دو مطمئن نیستید، ممکن است کمی در مورد نیاز خود گم شوید. نگران نباشید، زیرا در پایان این راهنما، دقیقاً متوجه خواهید شد که RAM و HDD چه تفاوتی دارند.

نوع حافظه: فرار در مقابل غیر فرار

نوع حافظه فرار و غیر فرار

برای درک عمیق تر، باید در مورد حافظه فرار و غیر فرار بدانید. هر دو نوع حافظه می توانند داده ها را ذخیره کنند، اما فرآیند متفاوت است. حافظه فرار دائماً برای ارسال و دریافت اطلاعات به برق (الکتریسیته) نیاز دارد. داده ها به طور موقت ذخیره می شوند و پس از خاموش کردن رایانه، تمام فرآیندها از بین می روند.

از طرف دیگر، حافظه غیر فرار اطلاعات را پس از ذخیره در درایو حفظ می کند. هنگامی که داده ها به طور ایمن بر روی درایو ذخیره می شوند، از دست دادن قدرت بر آنچه در آن است تأثیر نمی گذارد. داده ها به طور دائم ذخیره می شوند و هیچ یک از برنامه ها یا فایل های شما با خاموش کردن رایانه تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

بنابراین، هر شکلی از ذخیره سازی موقت فرار است – این شامل RAM، حافظه پنهان، حافظه رجیستری و غیره می شود. به طور مشابه، هر شکلی از ذخیره سازی دائمی غیر فرار است – هارد دیسک ها، USB ها، درایوهای نوری و درایوهای خارجی همگی نمونه هایی از حافظه غیر فرار هستند.

داده ها: ذخیره سازی داده های موقت در مقابل دائمی

از آنجایی که حافظه فرار فقط به طور موقت داده ها را ذخیره می کند، RAM بیشتر شبیه حافظه کوتاه مدت برای رایانه شما است. بنابراین، چرا کامپیوتر شما می خواهد به طور موقت اطلاعات را ذخیره کند، در حالی که می تواند این کار را به طور دائمی انجام دهد؟

پاسخ ساده این است که RAM به طور قابل توجهی سریعتر از هارد دیسک یا درایو حالت جامد (SSD) است. هر زمان که یک برنامه را باز می کنید، به چندین فایل دسترسی پیدا می کنید یا حتی یک بازی را اجرا می کنید، برنامه فرآیندهای موقتی را ایجاد می کند که برای اجرای صحیح نیاز دارد.

نوع ذخیره سازی دائم و موقت

این فرآیندها در RAM ذخیره می شوند تا بتوان به سرعت به آنها دسترسی داشت. هنگامی که برنامه مورد نظر را می بندید، تمام فرآیندها نیز بسته می شوند. بنابراین، RAM برای ذخیره موقت داده هایی که نیاز به دسترسی سریع دارند استفاده می شود.

از طرف دیگر، ذخیره سازی دائمی داده ها نیز ضروری است. شما به مکانی برای ذخیره همه برنامه ها، بازی ها، فایل ها و پوشه های خود نیاز دارید، اینطور نیست؟

اینجاست که هارد دیسک ها وارد عمل می شوند، زیرا نصب برنامه های مختلف می تواند فضای زیادی را اشغال کند. ماژول های رم نسبت به هارد دیسک ها ظرفیت کمتری دارند، به همین دلیل است که همه برنامه ها و فایل های شما در یک درایو ذخیره سازی دائمی ذخیره می شوند.

رم و فضای ذخیره‌سازی چگونه بر سرعت رایانه شما تأثیر می‌گذارند؟

رم و هارد دیسک ها اهداف خاص خود را دارند، اما هر دو می توانند بر سرعت کامپیوتر شما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر فرآیندهای زیادی دارید که در حال اجرا هستند، مقدار زیادی از حافظه سیستم مصرف می شود.

«تمام رم» نیز غیرمعمول نیست. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک برنامه خاص برای اجرای صحیح به رم بیشتری از آنچه سیستم شما در حال حاضر در دسترس است نیاز دارد.

البته، همیشه می‌توانید مصرف رم را آزاد کرده و کاهش دهید. با این حال، این فقط یک راه حل کوتاه مدت است. اگر ۸ گیگابایت رم در رایانه خود دارید و مدام در حال بستن برنامه ها هستید، زمان آن رسیده است که آن را به ۱۶ گیگابایت یا بالاتر ارتقا دهید.

هارد دیسک داخلی

همین امر برای ذخیره سازی غیر فرار مانند HDD نیز معتبر است. اگر برنامه‌ها، بازی‌ها، تصاویر و فایل‌های زیادی در درایو خود ذخیره کرده‌اید، این احتمال وجود دارد که در نهایت فضای ذخیره‌سازی شما تمام شود. این همچنین به این معنی است که ممکن است فضای خالی برای حافظه مجازی تمام شود. گاهی اوقات رایانه ها از حافظه مجازی موجود در درایوها برای ذخیره داده ها استفاده می کنند.

هنگامی که از تمام RAM موجود استفاده می کنید، رایانه از یک بسط موقت در هارد دیسک شما برای اجرای فرآیندهای برنامه های خاص استفاده می کند. این به عنوان فایل صفحه بندی شناخته می شود. اگر رایانه شما نتواند فضای کافی را به این فایل پیجینگ اختصاص دهد، در آن صورت با کاهش شدید عملکرد مواجه خواهید شد.

بنابراین، به یک معنا، پر کردن هارد دیسک به طور کامل با داده ها نیز در نهایت باعث کندی سیستم شما می شود.

ارتقاء RAM در مقابل ارتقاء HDD

به طور کلی، می توانید رم یا هارد دیسک را در اکثر رایانه های رومیزی ارتقا دهید. متأسفانه، این دقیقاً برای همه لپ‌تاپ‌ها صادق نیست. اکثر لپ تاپ های جدید این روزها دارای حافظه لحیم کاری هستند و برخی حتی به شما اجازه دسترسی به هارد دیسک یا SSD را نمی دهند.

خوشبختانه، می توانید رم را در دسکتاپ ویندوز خود به سادگی با تعویض کیت قدیمی خود با کیت جدید ارتقا دهید. شما همچنین می توانید یک رم دیگر اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر یک استیک ۸ گیگابایتی دارید، می توانید ۸ گیگابایت دیگر با همان مشخصات اضافه کنید تا در کل ۱۶ گیگابایت رم در سیستم خود داشته باشید.

RAM در کامپیوتر می چسبد

همچنین می توانید یک هارد دیسک جدید اضافه کنید

در بیشتر موارد اگر به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارید. در حالی که در حال استفاده از آن هستید، تفاوت های SSD و HDD را بخوانید. SSD ها از حافظه فلش استفاده می کنند، در حالی که هارد دیسک ها از مکانیزم فیزیکی برای خواندن و نوشتن داده ها استفاده می کنند. اگرچه SSD ها سریع تر هستند، اما می توانند گران تر باشند.

در حالی که ارتقاء درایو ذخیره سازی معمولاً آسان است، این امر در مورد RAM نیز صادق نیست. به دلایل سازگاری، باید از تولید مناسب، سرعت، فاکتور شکل، پهنای باند و موارد دیگر آگاه باشید. راهنمای ساده ما در مورد RAM را برای کمک به تمام این اصطلاحات فنی بررسی کنید.

در پایان، هنگام ارتقاء حافظه رم یا هارد دیسک خود باید از محدودیت های سیستم خود آگاه باشید زیرا ممکن است برای برخی از رایانه ها نتوانید این کار را انجام دهید. برای مثال، نمی‌توانید رم یا فضای ذخیره‌سازی را در Mac سیلیکونی اپل ارتقا دهید.

با این حال، اگر نمی توانید به هارد داخلی لپ تاپ خود دسترسی پیدا کنید، همیشه می توانید یک هارد اکسترنال بخرید.

هنگام ارتقای حافظه خود انتخاب درستی داشته باشید

امیدواریم این راهنمای مختصر برخی از سردرگمی‌های شما را در مورد تفاوت‌های رم و هارد دیسک برطرف کند. آگاهی از این تفاوت ها زمانی مفید خواهد بود که می خواهید حافظه یا فضای ذخیره سازی سیستم خود را ارتقا دهید یا حتی زمانی که می خواهید یک کامپیوتر جدید بخرید.

جدای از ارتقای این دو جزء، کارهای بیشتری وجود دارد که می توانید برای سریعتر کردن رایانه خود انجام دهید. به عنوان مثال، می توانید به یک پردازنده جدید ارتقا دهید، به سیستم عامل دیگری بروید و مطمئن شوید که رایانه شما به درستی خنک شده است.

مطالبی که شاید به خواندن آن ها علاقه مند باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *